Frukost för både kropp och själ.

Världens bästa frukost…enligt mig. Här kan man verkligen frossa i fantastiska frukter varje dag. En sån här tallrik toppad med lite fet yoghurt och nötter är helt otroligt god och såklart väldans nyttig!

MANGO innehåller höga halter av Och C- vitaminer, fibrer, antioxidanter och mineraler som kalium och magnesium. Dessa näringsämnen har din hud och ditt immunförsvar nytta av. Mango hjälper också till att reglera blodtrycket och antioxidanterna kan också vara en hjälp till att sänka kolesterolet. Dessutom så är den nästan beroendeframkallande god.

PAPAYA är en annan favorit här. Den har ett liknande näringsinnehåll som mango, men den innehåller också en intressant enzym som heter papain. Den hjälper till med matsmältningen och är en hejare på att bryta ned proteiner.

PITYA eller drakfrukt som den också kallas bidrar med järn, kalcium och fosfor, mineraler som stärker immunförsvaret. Sa jag C-vitamin också? Den innehåller iallafall mängder av just det.

GRANATÄPPLE kallas ofta för antioxidanternas kung. Och med all rätt faktiskt. Granatäpple har ett otroligt imponerande innehåll av antioxidanter, främst polyfenoler och flavonoider. För att inte tala om olika B-vitaminer, K-vitamin och såklart mineraler. Så dom här vackra kärnorna är inte bara dekorativa dom är högeffektiva. Då dom får en framstående plats på min frukosttallrik.

Nu böjar monsunen så sakteliga ta farväl från oss och solen lyser över oss här igen. Så skönt!